top of page

HAŃBA

hańba_1_grzegorz_mart.jpg

fot. Grzegorz Mart

Hańba! w swoim założeniu była fikcyjną orkiestrą uliczną, której bohaterowie, przy wsparciu poetów ( zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szymański, Szenwald, Ginczanka, Wittlin – znanych) oraz podwórkowego instrumentarium, piętnowali zło i nienawiść otaczającego ich świata lat 30. i 40. XX w. Po wejściu w drugą dekadę działalności zespołu nie sposób jednak odróżnić, gdzie kończą się zmyślenie, poezja i historyczny anturaż, a gdzie rozpoczyna opowieść o smutnym obliczu współczesności.


W 2018 członkowie Hańby! zostali uhonorowani Paszportem „Polityki” „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”.


W 2020 Hańbę! nagrodzono Fryderykiem za krótkogrającą płytę „1939” w kategorii Muzyka Świata. Grupa jest laureatką nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja, 2014).


Grupa koncertowała na scenach, ulicach i festiwalach w USA, Kanadzie, Australii, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Holandii oraz – naturalnie – w mniej lub bardziej znanych zakątkach Rzeczypospolitej.


Hańba! gra w składzie:

Andrzej Zamenhof – bandżo, o, śpiew

Tadeusz Król - akordeon, klarnet, saksofon tenorowy

Antoni Skwarło – bęben, akordeon

Ignacy Woland - tuba, sakshorn, śpiew

​​

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

JAVVA

_U1A2657.jpg

Javva to pięciu przyjaciół i doświadczonych muzyków z niemałym dorobkiem artystycznym i scenicznym. Piotr Bukowski (gitara), Łukasz Jędrzejczak (wokal, elektronika), Bartek Kapsa (perkusja), Macio Moretti (perkusja, gitara basowa) i Mikita Arlou (bas, wokal) to muzycy, którzy od lat istnieją i prężnie działają na polskiej scenie muzycznej, współtworząc na przestrzeni ostatnich 30 lat takie formacje jak m.in. Mitch & Mitch, Starzy Singers, Something Like Elvis, Contemporary Noise Quintet, ||ALA|MEDA||, T'ien Lai, Xenony, Hokei, czy Opla.

Luminarze polskiej sceny niezależnej wracają z nowym materiałem, który zawiera w sobie to, co najlepsze, gdy mowa o rytmicznej i tanecznej muzyce gitarowej z mocnymi i wyrazistymi wokalami, okraszonej bogatą paletą brzmień sampli i syntezatorów. Muzycy, podobnie jak w przypadku debiutanckiego „Balance of Decay”, garściami czerpią z różnorakich tradycji muzycznych z całego globu, nie bojąc się zaskakujących i nieoczywistych zestawień oraz połączeń estetycznych, tworząc jedyną w swoim rodzaju mieszankę wybuchową.

 

Tytuł drugiego albumu kwintetu to „Pícaros”. Nawiązuje on do szeroko rozumianego współczesnego włóczęgostwa i wykorzenienia na wielu różnych poziomach: kulturowym/tradycyjnym, społecznym/geopolitycznym, psychologicznym/genetycznym czy wreszcie estetycznym/artystycznym.

 

Zespół chętnie wykorzystuje mnogość impulsów do budowania struktur muzycznych o jednej podstawowej funkcjonalności - dawania radości tym, którzy grają, i tym, którzy słuchają.

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

JULEK PLOSKI

Julian Płoski.jpg

Julek ploski™ to producent i kompozytor, który zabiera słuchaczy w niezwykle osobistą podróż pomiędzy cyfrową rzeczywistością, a własnym, wewnętrznym światem. Charakterystyczny styl Ploskiego to niezwykły kolaż hollywoodzkiego, symfoniczno-operowego rozmachu, intensywnych, rave'owych rytmów, lirycznych, fortepianowych melodii oraz eksperymentalnych brzmień trapu i metalu. Jego twórczość porusza się po liminalnych przestrzeniach, łącząc ekstatyczną, klubową energię z paranoicznym pędem, ale też intymną, introspekcyjną atmosferą.

W 2023 roku ukazał się jego trzeci album - “Hotel*****” - wydany przez amerykańską wytwórnię Orange Milk Records - rozbudowany niedługo potem przez EP-kę “Matcha Latte, Contemplation” sygnowaną polskim Dyspensa Records. W 2025 premierę miało kolejne i dotychczasowo najbardziej osobiste LP - “Give up Channel” - gdzie Ploski jeszcze głębiej eksploruje tekstury brzmienia MIDI i post-internetowo eklektyczne, emocjonalne pejzaże dźwiękowe.

Znakiem rozpoznawczym Julka™ są spektakularne, audiowizualne koncerty, podczas których muzykę uzupełnia własnymi, surrealistycznymi, pełnymi cyfrowego absurdu animacjami. Jego live'y to doświadczenia zanurzone w specyficznej estetyce rozpiętej między filmowym dramatyzmem, a internetową nostalgią.

Muzyka Julka ploskiego™ przypadnie do gustu fanom takich artystów jak Oneohtrix Point Never, Arca, James Ferraro, A. G. Cook, Flume czy Iglooghost – tym, którzy cenią oryginalność, emocjonalną intensywność oraz odważne, sound designerskie podejście do dźwięku.

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

AGISZONIK

agiszonik4.JPG

agiszonik (aga gołąb) to didżejka z krakowskiej sceny, której muzyczna ścieżka nieustannie
ewoluuje. Choć zaczynała od electro, teraz jej sety pulsują mocnymi basami i połamanymi rytmami, tworząc dynamiczne, zaskakujące brzmienia. Jako członkini kolektywu Nurt promuje różnorodność dźwiękową.

 

W audycji "Siostrzane Granie" na antenie Radia Kapitał prezentuje utwory wyłącznie tworzone przez artystki, co miesiąc odkrywając nowe gatunki i perspektywy. Emocje, których nie potrafi wyrazić słowami, przekłada na muzykę i obrazy.

  • Instagram

CZASZKO-WĘŻO-RÓŻA

luzaircwr (1).png

czaszko-wężo-róża to DJ-ka i eklektyczna selektorka, której sety to podróż przez różnorodne gatunki muzyczne. Od pulsującego drum’n’bassu i gqomu po eksperymentalne formy muzyki basowej — jej sety to nieprzewidywalna podróż przez świat intensywnych brzmień.

 

Zasila scenę klubową od ponad dekady, swój pierwszy set zagrała w Poznaniu, gdzie przez lata występowała w wielu przestrzeniach klubowych kształtując własny styl. Obecnie mieszka we Wrocławiu, gdzie aktywnie współtworzy lokalną scenę muzyczną. Jest twórczynią cyklu imprez VapeOnMe, który skupia artystów z różnych miast i środowisk — bez gatunkowych ograniczeń, z pełną wolnością ekspresji. Na każdej edycji VapeOnMe dźwięk przybiera inną formę, a wspólnym mianownikiem jest pasja i otwartość na nowe brzmienia.

 

Poza działalnością DJ-ską, czaszko-wężo-róża pasjonuje się syntezą dźwięku z udziałem syntezatorów cyfrowych i analogowych. Na swoim SoundCloud publikuje autorskie miksy i eksperymenty dźwiękowe, a jej sety — pełne energii i nieoczywistej selekcji — rozbrzmiewały m.in.na falach Radia Luz oraz Radia Kapitał.

  • Instagram

DSCRU

Zdjęcie WhatsApp 2025-07-11 o 19.51.26_4d17f8b3.jpg

Trzech małolatów z Krakowa zajawionych na deskę, muzykę i kino, z nowym alternatywnym spojrzeniem na klasyczne patenty. Na koncie mają już kilka dobrze przyjętych koncertów oraz parę nagranych  EPek. Na Gadafeście wystąpią z gościnnym udziałem "Bombla".

JUL.CI

IMG_9150.HEIC

JUL.CI to gdańszczanka mieszkająca w Krakowie, członkini kolektywu TUNEL . Oprócz grania na wielu lokalnych wydarzeniach, występowała również w klubach w Warszawie, Łodzi oraz na festiwalach Ephemera i Unsound, gdzie jej występ został wyróżniony przez Crack Magazine. W jej setach zazwyczaj pojawiają się dancehall, reggaeton, dubstep i trap, ale nie boi się wychodzić poza ramy i schematy gatunkowe.

  • Instagram

KLAUDI

IMG_3271.jpeg

klaudi to selektorka z Poznania, która swoją przygodę z dj-ingiem zaczęła rok temu. Swoją muzyczną chatą nazywa poznańską inicjatywę klubową Ślina.
W jej selekcji będzie można usłyszeć dużo leftfield bassu, latin bassu i połamanych dźwięków. Zafascynowana muzyką z Ameryki Łacińskiej chętnie przeplata bass z reggaetonem, ale czasami sięga również do bardziej eksperymentalnych i ambientowych brzmień. W skrócie – lubi bębenki, częstą zmianę tempa i łączenie gatunków.

RESMOVER

DSC05372.jpg

RESMOVER prezentuje muzykę płynnie przemieszczającą się między różnymi gatunkami. Nie boi się wypadów w rejony noisu i eksperymentalnych brzmień. Taneczna selekcja płyt w jego wykonaniu to podróż od minimalu, przez techno po break i jungle.

  • Instagram

SALOME

Salome.jpg

salome - dj z Poznania - w jego setach możecie się spodziewać niejednorodnej gatunkowo selekcji gdzie, jungle’owe breaki i zdekonstruowane klubowe struktury sklejają się w jedną historię. Jest różnorodnie, melodycznie i intensywnie — bez zbędnych etykiet.

TWE.EXE

Łukasz Jędrzejczak.JPG

Twe.exe, czyli Łukasz Jędrzejczak - urodzony w 1985 w Bydgoszczy, artysta dźwiękowy. Współtworzy takie zespoły, jak: T'ien Lai , ||ALA|MEDA||, Time Is The Ruler czy JAVVA, którą również usłyszycie na tegorocznym wydarzeniu. Związany jest również z wydawnictwem Brutality Garden

Na Gadafeście zagra selekcję kawałków bogatych w synkopy, triole, tłusty bas, kwaśne sample i ogromne ilości witaminy D

  • Instagram

© 2017 by Gadafest. 

bottom of page