26.07.2019 / PIĄTEK
Dawny klasztor bożogrobców, ul. Warszawska 1
18:00 – 22:00
[scena eksperymentalna]
18:00-19:00 Hatti Vatti
19:20-20:30 Drogi Krajowe
21:00-22:00 Mikołaj Trzaska
Siedlisko, Strzeżów II, 46
23:00 – 6:00
[scena plenerowa]
23:00-00:00 Gadabit
00:30-1:30 Alameda 5
[namiot klubowy]
2:00-3:00 Jaroz x Astral Balloon
3:00-4:30 Flea (Deep Impact Kraków)
4:30-6:00 Eta Hox
27.07.2019 / SOBOTA
Siedlisko, Strzeżów II, 46
11:00 - 8:30
[scena improwizacyjna]
11:00-13:00 Poznańska Orkiestra Improwizowana & Krakow Improvisers Orchestra
12:00-17:00
[Warsztaty dla dzieci i dorosłych]
12:00-16:00 Recyklingowe roboty - Ekorodzice.pl
12:00-17:00 Stoisko organizacji Kupuj odpowiedzialnie
13:00-15:00 Współczesne gry planszowe - Twórcownia
13:00-15:00 Wianki - Anka Szamanka Dwa Kije
14:00-15:00 Pendulum Painting - Co Ludzie Powiedzą?
14:00-15:00 Gimnastyka słowiańska - Świerkowa - sala ćwiczeń i warsztatów
14:00-16:00 Warsztaty bębniarskie - Janek Kubek
15:00-17:00 Śpiew biały - Joanna Słowińska
16:30-17:30 Synteza modularna - Davidu Poniekąd
Wieczorową porą:
ok. 21:00 Firewalking - chodzenie po ogniu - nestinari.pl
[scena plenerowa]
17:00-18:30 Jaroz
19:00-20:00 Szpilersi
20:30-21:30 Jesień
22:00-23:00 Bajzel
23:30-1:30 Jung An Tagen
[namiot klubowy]
1:00-2:30 Tutto Positivo
2:30-4:00 Meff (Egodrop)
4:00-5:30 HiTrash
5:30-7:00 Elvira
7:00-8:30 Timur Oryeh
28.07.2019 / NIEDZIELA
Siedlisko, Strzeżów II, 46
10:00 - 15:00
Open Decks (informacja: gadafest@gmail.com)
12:00 - 14:00
[Warsztaty]
Graficzne rośliny - Anka Szamanka Dwa Kije
10:00 - 16:00
Stoisko organizacji Kupuj odpowiedzialnie
15:00 - 16:00
Astral Balloon
Ponadto na terenie festiwalu znajdziecie:
Plenerowy bar zlokalizowany w starym sadzie
Wioskę hamakową Lesovika
Kiermasz...szsz
Zapraszamy do zakładki "Artyści | Koncerty", gdzie publikujemy sylwetki tegorocznych wykonawców.
***Program może ulec zmianie***
ALAMEDA 5
ALAMEDA 5 to kwintet założony w 2014 roku przez Jakuba Ziołka (Stara Rzeka, Innercity Ensemble, Zimpel/Ziołek), Mikołaja Zielińskiego (T'ien Lai, Alameda 4, Javva), Łukasza Jędrzejczaka (T'ien Lai, Javva, Duży Jack), Jacka Buhla (Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Jaząbu, ex-Trytony) i Rafała Iwańskiego (HATI, Innercity Ensemble, X-Navi:Et). Zespół powstał w wyniku działań bydgoskiej grupy Alameda Trio, znanej z dobrze przyjętego albumu "Późne królestwo" (2013, Instant Classic). ALAMEDA 5 stanowi efekt poszukiwań muzycznych skupionych wokół transu, progresywnej elektroniki lat 70 i bardziej ekstremalnych i nienormatywnych odmian jazzu i muzyki improwizowanej. Ich zwieńczeniem był debiutancki album "Duch tornada" (2015, Instant Classic), który zebrał wiele entuzjastycznych recenzji, a według dziennikarzy Noise Magazine został okrzyknięty drugim najlepszym polskim albumem lat 2000-2016. Od tego czasu muzyka grupy ewoluowała w stronę dalszych eksploracji rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, inspiracji wczesnym fusion w duchu Milesa Davisa, post-punkiem i post-minimalizmem, czego efektem jest wydany na początku 2019 roku przez Instant Classic drugi album kwintetu zatytułowany "Eurodrome". ALAMEDA 5 zagrała dziesiątki koncertów, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności.
https://www.facebook.com/alamedatrio/
ASTRAL BALLOON
Sonorystyczny przelot od hip-hopowych bitów opalanych kalifornijskim słońcem, aż do psychodelicznego techno prosto z krakowskich piwnic. Uciekając od brzmieniowych szablonów tworzy świeże, dojrzewające brzmienie, niepodobne do tego co zwykliśmy słyszeć w polskich radiach. Wszystko to zagrane na kultowym Sp- 404.Chodzą słuchy że podczas tego astralnego transferu można doświadczyć zakrzywienia czasoprzestrzennego, zasmakować czarnej materii czy nawet napotkać istoty przybyłe z innych wymiarów."
Justyn Małodobry - muzyk takich zespołów czy liderów jak m.in: Stanisław Słowiński, Romantic Fellas, Gadabit, Czereśnie, Joanna Słowińska, Lennox Row, PurpleHaze Ensemble czy Struggle with God.
W różnych formacjach zagrał na takich festiwalach jak m.in: Womad festival (Chile), Nine Gates jazz festival (Chiny), Open'er festival (Polska), SnowShow - Pick up the Sound(Francja),Off festival (Polska), Nishville Jazz festival (Serbia) etc.
www.facebook.com/astralballoon
BAJZEL
To chodząca machina muzyczna. Sam pisze teksty, komponuje muzykę oraz śpiewa. Jego koncerty wyróżnia nietypowa, oryginalna kompozycja powstała z przeplatania wielu gatunków.
Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Od 2011 roku wraz z Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem (Pogodno) tworzą duet Babu Król, z którym również stale koncertują.
Muzyk ma na swoim koncie kilkaset koncertów w kraju i za granicą ( m. in. Stany Zjednoczone, Hiszpania, Holandia, Belgia, Francja, Czechy). Grał trasy m.in z Pogodno, Kasią Nosowską, Strachy Na Lachy, Lao Che.
Pod koniec października 2016 r. wydaje kolejną, piątą już płytę – amOK. Jest ona starannie przemyślaną i skomponowaną strukturą złożoną z prostych piosenek, a zarazem zawiłych, czasem orkiestrowych kompozycji. To potężny, dojrzały kop w przód, a także sentymentalny powrót do początku.
DYSKOGRAFIA:
-Bajzel (2007)-Miłośnij (2009)-Mała Wulgaria (2011)-GinkGo (2013)
-amOK (2016)
Dostępne do przesłuchania na http://bajzel.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/BajzelBajzel/
DROGI KRAJOWE
Drogi Krajowe to miejsce kolizji pięciu muzyków poruszających się w pozornie oddalonych od siebie przestrzeniach dźwiękowych. Siłą tego zespołu jest odważne instrumentarium. Z jednej strony surowe dźwięki instrumentów dętych, taczki, perkusji czy gitary basowej, z drugiej w kontraście do tego syntezator modularny, preparowane elektroniką skrzypce i klasyczny analogowy synth.
Zespół podczas improwizacji inspiruje się wieloma gatunkami takimi jak: yass, punk, muzyka eksperymentalna, muzyka elektroniczna, minimalizm czy muzyka nowa, co sprawia że finalny efekt jest oryginalny i zaskakujący.
Muzycy znani są z takich projektów muzycznych jak: Jesień, Dąbrowski/Mańko, Giżycki/Karminsky, Foton Bombers, Wnuczka Mróz, Junosty, Żywłoga.
Skład: Michał Giżycki - klarnety, saksofon, Dawid Dąbrowski - syntezator modularny, Maciej Karmiński - perkusja, taczka, Ostap Manko - skrzypce, elektronika, Hubert Karmiński - gitara basowa, syntezator
ELVIRA
fot. Artur Nowicki
DJ i producent z Poznania, związany obecnie z projektem Moabit. Po kilku latach doskonalenia techniki DJingu i kolekcjonowania płyt znalazł muzyczny styl związany z eksperymentalnymi odmianami techno i house. W wolnym czasie przesiaduje w studiu, gdzie w oparciu o analogowe syntezatory, automaty perkusyjne i software tworzy własną muzykę, przygotowywaną później w formie energetycznych live’ów. Od niedawna działa także w ramach szeroko pojętego sound artu, realizując projekty wykorzystujące nowe technologie, takie jak kinect, czy wielokanałową projekcję dźwięku. Elvira występuje również jako ICON, gdzie ukazuje swoją bardziej performatywną stronę, eksplorując wiele gatunków muzycznych: modularny most pomiędzy techno i pop.
https://www.facebook.com/ElviraDJ/
ETA HOX
DJ’ka, promotorka i dziennikarka radiowa, związana z krakowską sceną muzyki elektronicznej. Współtworzyła deep-technowy kolektyw Deep Impact, za sprawą którego do Krakowa przyjechali m.in. Mikkel Metal, Refracted, Shaded Explorer czy duety Dadub i Babe Roots. W OFF Radiu Kraków prowadzi audycje poświęcone muzyce dub i deep-techno oraz popularyzuje niszowe gatunki elektroniki. Swoimi występami supportowała artystów takich jak Xhin czy Samuel Keridge. Przy selekcji kładzie nacisk na przestrzenne brzmienia, minimalizm i organiczne dźwięki. Znakiem rozpoznawczym jej setów są długie intra i spójność selekcji.
https://www.facebook.com/etahoxmusic/
FLEA (Deep Impact)
Krakowski kolektyw DJ-ski, który zajmuje się także organizowaniem cyklu imprez o tej samej nazwie, ściągając do Krakowa znakomitą większość polskich DJ-ów i producentów związanych ze sceną muzyki elektronicznej. Stylistycznie Deep Impact obraca się wokół głębokiej, przestrzennej i zdubowanej odmiany techno. Na festiwalu zaprezentuje się jeden z przedstawicieli DI: Flea.
www.facebook.com/DeepImpactKrakow/
FEEL-X
DJ FEEL-X (MAD CREW, SIŁAZPOKOJU, SKIP PROOF SCRATCHERS)
Od 1995 roku reprezentuje MAD CREW. Współpracował z wieloma znakomitymi wykonawcami z Polski i ze świata. Producent największych hitów zespołu Kaliber 44. Koncertowy DJ Kapeli Ze Wsi Warszawa i członek składu Gadabit. Prowadzi studio nagraniowe #SilazpokojuSTUDIO. Gra autorskie imprezy klubowe. Jest otwarty na odmienne style muzyczne, na koncie ponad 100 wydawnictw, w których wziął udział. Organizuje i realizuje program „Odnawiamy Osiedla Przez Graffiti”. HIP HOP-em zainteresował się we wczesnych latach 90, do dziś zajmuje się jego promocją i rozwojem. Od początku roku 2019 reprezentuje turntablistyczna ekipę Skip Proof Scratchers.
www.silazpokoju.com
www.facebook.com/djfeelx
GADABIT
Krakowska grupa Gadabit wychodząc od hip hopu sięga po różne środki, miesza stylistyki (hip hop, soul, reggae, jazz, blues, ethno-world). To odważna zabawa konwencjami, której efektem jest fusion o dużym stopniu odrębności od hip hopowego mainstream’u. Gadabit pozostaje jednak wierny tej tradycji, kultywując naczelną dlań wartość: opowieść.
Na scenie Zespół współtworzy aż ośmiu muzyków, zarówno wybitnych reprezentantów młodej sceny jazzowej jak i filarów sceny hip-hop : Ind (rap), K-oui (samplery),Qban (conga), Stanisław Słowiński (skrzypce), Jakub Płużek( piano), Justyn Małodobry(bas), Adam Stępniowski (perkusja) Dj FEEL-X (gramofony).
HATTI VATTI
Pochodzący z Trójmiasta producent poszukującej elektroniki, związany z wytwórniami MOST, Denovali oraz U Know Me Records. Połowa duetów HV/NOON, Nanook of the North czy JANKA. Regularnie grywa w klubach od Islandii po Japonię, wydał kilkanaście płyt winylowych a jego utwory remixowali choćby legendarny Andy Stott.
Debiutancki album Hatti Vatti "Algebra" (Nowe Nagrania, 2013) to dźwiękowa relacja z podróży po krajach arabskich, przetworzona cyfrowo i zmieszana z oszczędną aranżacją z rejonów ambientu, przestrzennego dubu i minimalistycznej elektroniki. Wyselekcjonowane nagrania terenowe to źródło tego realistycznego i zaskakująco wyciszającego reportażu. Muzyczne przeżycie dla podróżników znających ten rejon świata, prawdziwa przygoda w słuchawkach dla pozostałych. W skład nagrań wchodzą dźwięki zarejestrowane, zsamplowane lub zebrane w krajach szeroko pojętej kultury islamu oraz własne elektroniczne kompozycje zmiksowane w jeden soniczny byt, remix kultury Wschodu i Zachodu, czyli wspomniane związki pomiędzy zbiorami. Płyta "Algebra" w końcu ukazała się w 2018 roku na przeźroczystym, zielonym winylu. Wydawcą są Nowe Nagrania prowadzone przez Mikołaja "Noon" Bugajaka.
HITRASH
Z krakowską sceną elektroniczną związany jest od 2010 roku. Angażuje się w różne projekty DJskie i promotorskie. Od czerwca 2014 roku tworzy TECHNO TECHYES – cykl całonocnych imprez techno, organizowanych w klubie Szpitalna 1, którego jest również rezydentem.
Związany także z DJlandem, mini-festiwalem charytatywnym non-profit, któremu przyświecają cele: zebrać pieniądze dla kogoś, kto potrzebuje ich z racji ciężkiej choroby, promować dobrą muzykę elektroniczną oraz zjednoczyć krakowskich DJów.
HiTrash gra techno, łączące przede wszystkim obszary dark & deep, ale od dłuższego czasu dodaje również trzeci – fast. Jego (w szczególności closing) sety można opisać jako: "szybkie, ale za to mocne". Tego należy spodziewać się zarówno po jego miksach, jak i autorskich produkcjach.
JESIEŃ
Trójkątna grupa z Torunia, poruszająca się dość płynnie:
a) w obrębie muzyki perkusyjno-gitarowej, z elementami tekstu polskiego;
b) między piwnicą, garażem a szopką;
c) "nie mam zdania".
Jesień, poza paroma ep'kami, wydała:
a) album długogrający pt. "Jeleń" (MITW, Gdynia 2015);
b) w 2019 już nagrała i niebawem wyda drugi album pt. "Błoto";
c) "nie wiem".
"Błoto" kondensuje i umacnia wewnętrzne tendencje zespołu do:
a) mieszania postpunkowego liryzmu (patrz: piwnica) z posthardcore'ową motoryką (patrz garaż) w pseudojazzujących, aczkolwiek domkniętych formach zbliżonych do piosenek (patrz: szopka);
b) nieskończonego rozkładania i ponownego składania form i relacji między tworzącymi je instrumentami/partyturami;
c) "wszystkie odpowiedzi są poprawne".
Zespół Jesień współtworzą:
a) Maciej Karmiński (perkusje);
b) Michał Supcziński (basy, głosy);
c) Szymon Szwarc (gitary elektryczne, głosy);
d) "żadna z powyższych".
JUNG AN TAGEN
Konstrukcje Jung An Tagen, z ułożonych losowo szyków, powtarzalnych wzorów oraz polirytmicznych struktur, przemawiają w równym stopniu do ducha i ciala. Sama gramatyka muzyki jest niejednoznaczna, a język momentalny, oscylujący pomiędzy minimalistyczną kompozycją a rytualnym techno, między zanurzeniem i odpychaniem. Artysta związany jest z dwoma ośrodkami muzycznymi: jednym – skupiającym muzyków grających psychodelię i drugim – skupionym wokół Editions Mego.
KRAKOW IMPROVISERS ORCHESTRA
Krakow Improvisers Orchestra to zespół improwizatorów zorientowany na free improvisation, wykonywanie improwizacji dyrygowanych i partytur graficznych.
Improwizacja dyrygowana (conduction) powstaje w oparciu o system znaków/sygnałów odnoszących się do podstawowych elementów muzycznych i sposobów komunikacji.
KIO to przestrzeń współpracy improwizujących muzyków z różnych środowisk, akademickich i nieakademickich, freejazzowych i eksperymentalnych.
Muzyka orkiestry powstaje intuicyjnie, ale zbiorową improwizację kontroluje dyrygent, komunikujący się z zespołem za pomocą systemu gestów.
Dyrygent może opracować własny system gestów, może przygotować strukturę utworu wcześniej, albo też improwizować w interakcji z zespołem; może wydzielać z orkiestry mniejsze sekcje, solistów; może narzucić określony puls i metrum albo w ogóle nie dawać wskazówek i pozwolić zespołowi grać zupełnie swobodnie - możliwości są właściwie nieograniczone.
www.facebook.com/KrakowImprovisersOrchestra
MEFF
Michał Ichniowski to związany ze sceną psychedelic od ponad 15 lat dj i organizator -„El commendante” ekipy Egodrop oraz Goadupa Festival. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych propagatorów kultury psychedelic w naszym kraju.
Jako Dj Meff nie boi się żadnych wyzwań, od leniwego ambientu i downtempo, przez dub i trip hop, powolny, nasączony techno progressive house i dark prog, aż po dźwięki psytrance/full on i night full on/dark psytrance. Muzykę zawsze stara się dobrać do pory dnia i nocy, nie kierując się zasadą, że szybciej i mocniej = lepiej. Ma za sobą występy w większości polskich miast, w których można usłyszeć psytrance, a także w UK, Irlandii, Austrii, Niemczech, Czechach, na Słowacji i w Danii.
Za deckami stara się, aby jego sety tworzyły zwartą, zmyślną opowieść, która ma swój początek, rozwinięcie oraz zakończenie, chociaż nigdy do końca nie wie gdzie poniesie go flow.
www.soundcloud.com/michal-meffski
MIKOŁAJ TRZASKA
Urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in., Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonującego muzykę żydowską, Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote. Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim.
POZNAŃSKA ORKIESTRA IMPROWIZOWANA (POZNAN IMPROVISERS ORCHESTRA)
Kolektyw zrzeszający muzyków i dyrygentów z Poznania czerpiących przyjemność z improwizacji w dużym składzie. Powołana do życia w listopadzie 2017 r. grupa wykorzystuje system dyrygentury sygnałowej, pozostawiając przy tym artystom szeroką swobodę interpretacyjną. Filozofia działania Orkiestry opiera się na otwartości i równości, czemu służyć mają: brak hierarchii i barier dołączenia, programowa bezpłatność koncertów, dyrygentura rotacyjna i organizowane regularnie otwarte warsztaty. Kolektyw nieustannie szuka nowych środków wyrazu, choćby sięgając po zepsute instrumenty czy improwizując ruchowo.
POI stara się być platformą integracji różnorodnych środowisk muzycznych, rozwijając współpracę jej członków także w mniejszych składach w ramach cyklu koncertowego Orkiestra Minus. Do tej pory z Orkiestrą koncertowało ponad pięćdziesięcioro muzyków z całego świata, także w formie gościnnej dyrygentury. Współpraca z Yedo Gibsonem zaowocowała materiałem, którego premiera na krążku odbędzie się 6 października w ramach III Festiwalu Muzyki Spontanicznej.
www.facebook.com/PoznanskaOrkiestraImprowizowana
SZPILERSI
Grupa założona w 2012 roku, w Krakowie. Nazwa zespołu jest wariacją niemieckiego słowa "spielen" - grać, Szpilersi czyli po prostu gracze, grajkowie. Grają muzykę opartą na samplach, wzbogaconą instrumentami, inspirowaną szeroko pojętym old school hip hopem. Luźne teksty, ciekawy flow, zaskakujące porównania i śmieszne skojarzenia to szpilerska norma. Materiał skierowany do ludzi, którzy chcą się uśmiechnąć i pobujać. Zespół tworzą: skład: Decó - bboy, mc, beatmaker, Dj Sad Man - gramofony oraz Szymon Piotrowski - perkusja. Często podczas produkcji muzycznych współpracują z zaprzyjaźnionymi muzykami.
Na swoim koncie mają cztery albumy: "zDECydowanie" i "Luźna Szpilerka mixtape", które ukazały się pod szyldem Maxflo Lab oraz "Akaizm" i "Boom Bengers" zrealizowane własnym sumptem.
Występowali dwukrotnie na legendarnym festiwalu Hip Hop Kemp oraz supportowali takich artystów jak: Pokahontaz, Sensi, Skorup, Bu, Metrowy, Buka, Kękę, Jamal, Ra The Rugged Man.
www.facebook.com/Szpilersi
TUTTO POSITIVO
fot. Paweł Jaśkiewicz
Poboczny projekt polskiego duo - Elviry i Dawida Dąbrowskiego. Jego nazwa odnosi się do wielu znaczeń. Można ją połączyć w prosty sposób z dobrym nastawieniem, można także pójść głębiej, kojarząc "pozytyw" w kategorii języka muzycznego - częstotliwości, polaryzacjci. Dobrym skojarzeniem są na pewno Włochy, gdzie rozwinął się dosyć znaczący nurt muzyki elektronicznej, mocno kojarzony z tzw. "włoskim brzmieniem", a więc charakterystycznym pulsacyjnym bassem i surową głębią, które są także znakami charakterystycznymi dla muzyki Łukasza i Dawida.
TIMUR ORYEH
DJ oraz muzyk z Mińska, obecnie mieszkający w Poznaniu. Po kilku latach kolekcjonowania płyt winylowych oraz udoskonaleniu własnej techniki grania oddał całe swoje serce brzmieniom muzyki elektronicznej. Renoma, która inspiruje i pobudza wyobraźnię do eksperymentów i poszukiwania własnego stylu: ambient, noise, electro oraz wielorakie oblicze house, również jak techno, uskrzydlają pomysłowość muzyka do kolejnych wyzwań.